Budowa głośnika. Z czego się składa i jak działa?

Jednym z ważniejszych elementów sprzętu grającego są niewątpliwie głośniki. Możemy wybrać takie, które będą odtwarzały dźwięki o różnej częstotliwości, jak i takie, które dedykowane są dla poszczególnych tonów. Dlatego też mamy głośniki niskotonowe, średnio-tonowe czy wysokotonowe. Dodatkowo takie głośniki mają różną moc, a to oznacza, że powinniśmy je dopasować do wielkości pomieszczenia, w którym mają się znajdować.

To też oznacza, że warto się zastanowić nie tylko nad dźwiękami jakie nam oferują, ale również nad ich wielkością.

Jak wygląda budowa głośnika?

Jeśli chcemy zainwestować w dobrej jakości sprzęt grający, to niewątpliwie interesuje nas budowa głośnika. W końcu im lepiej będziemy ją znali, tym łatwiej będzie nam porównać między sobą różne parametry, a co za tym idzie łatwiej będzie nam dokonać ostatecznego wyboru. Warto więc wiedzieć, że jednym z ważniejszych elementów głośnika jest membrana.


Może mieć ona różne kształty, a to z kolei będzie wpływało na jakość dźwięku, który będzie do nas docierał.

Co jeszcze ma głośnik?

Oczywiście membrana to nie jedyny element, który znajduje się w głośniku. Mamy tutaj również kopułkę przeciwpyłową, która może być wklęsła albo wypukła. Mamy też magnes głośnika, cewkę, kosz, no i oczywiście całą obudowę.

Każdy, nawet najmniejszy element, z którego zbudowany jest głośnik, będzie miał wpływ na dźwięk, jaki finalnie będzie do nas docierał. Dlatego jeśli mamy możliwość, to powinniśmy porównać różne głośniki. Warto wiedzieć, że głośniki mogą się mocno różnić między sobą, bo nawet jeśli posiadają te same elementy, to jednak mogą być wykonane z różnych materiałów. Niejednokrotnie głośnik ma obudowę plastikową, ale przy droższych modelach możemy się spotkać z drewnianą.


Co więcej, membrana również może być wykonana z różnych materiałów, a to także będzie miało wpływ na jej działanie. Dlatego też, im lepiej znamy budowę głośnika i różnice jakie się z tym wiążą, tym łatwiej będzie nam powiedzieć, który z nich będzie dla nas odpowiedni.